Etkin Rehberlik



Etkin Rehberlik

Eğitim kurumunda başarının temel etkenlerinden en önemlisi bireyi tanımak ve özelinde çalışma programları düzenlemektir. Şüphesiz bunu yapmanın en etkili yolu iyi programlanmış bir rehberlik hizmetidir.Bilgiyolu Kolejleri’nde rehberlik hizmetleri, köklü bir eğitim kurumu olan Birey Grup tarafından düzenlenip akademik takvimde yer almaktadır.

Okulumuz Rehberlik Servisi öğrencilerimizle problem odaklı değil, gelişimsel rehberlik modeli temelli çalışmalar planlamaktadır. Rehberlik servisinde öğrencilerimiz bir yönleriyle değil bütün özellikleriyle ele alınmaktadır. Rehberlik hizmetleri sunulurken her çalışmada en önemli ilkemiz gizliliktir. Ayrıca bireyin gönüllü katılımı, koşulsuz kabul, birey odaklı yaklaşım da en önemli ilkelerimizdendir. Öğrenci uzman rehber tarafından mercek altına alınır. Birebir görüşmeler ve diğer branş öğretmenlerinin geri bildirimleri ile öğrenci yakından tanınır. Motivasyon seminerleri ve bireye özel çalışma programlarıyla gelişim süreci başlar. Öğrenciye yönelik belirli dönemlerde uygulanan rehberlik envanterleri sonucu öğrenci koçu işbirliği ile öğrenci kariyer planlamalarının başlaması sağlanır. Görüşme sıklığı öğrenci durumu ve ihtiyaca göre planlanır.


Sınıf Danışmanlığı

Her sınıfa atanan danışman öğretmenler ile öğrencinin bireysel takibi etkin bir şekilde gerçekleştirilir. Haftalık ders çalışma programları ve ödevlendirmeler danışman öğretmenler aracılığı ile hazırlanarak her öğrenci anlık takibe alınır. Diğer branş öğretmenler ile aylık öğrenci bazlı akademik ve davranış temelli toplantılar planlanarak veli bilgilendirmeleri yapılır. Öğrenci koçluğu, gençlerin gerçekleştirmek istedikleri hedefleri için yapmak istediklerine odaklanan ve bu odaklanma süresinde elde edeceği sıra dışı farkındalıklarını hayata geçireceği bir süreçtir. Bu süreçte koç ve öğrenci özel bir işbirliği içinde birlikte yol alır.

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu, gençlerin gerçekleştirmek istedikleri hedefleri için yapmak istediklerine odaklanan ve bu odaklanma süresinde elde edeceği sıra dışı farkındalıklarını hayata geçireceği bir süreçtir. Bu süreçte koç ve öğrenci özel bir işbirliği içinde birlikte yol alır. Öğrenci koçluğu sürecinde kendine güvenen, gelecek hedefleri oluşturabilen, kaynaklarını fark edip kullanabilen, kendisini istediği gibi ifade edebilen bir genç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bireylerle tanışırsınız